na pohovor
Ako uspieť na pohovore

Mať dobrú prácu, ktorá prináša naplnenie našich ambícií a finančné zabezpečenie zároveň, je snom každého z nás. Popri dobre fungujúcej rodine a zdravých deťoch je úspech v práci jedným z cieľov, ktorý chceme dosiahnuť bez ohľadu na pohlavie a vek. Zásadným predpokladom k získaniu našej vytúženej pracovnej pozície býva často osobný pracovný pohovor. Práve na ňom môžeme veľa pokaziť, ale i naopak veľa získať.

Pracovný pohovor o nás prezradí oveľa viac, ako si myslíme. Stretávame sa na ňom s vyškoleným personalistom, ktorý so zdanlivo neplánovanými otázkami dokáže snímať nielen našu odbornosť ale aj osobnosť. Je preto v našom osobnom záujme dôsledne sa na pohovor pripraviť. Oplatí sa nepodceniť svoj výzor, vystupovanie a rečový prejav. Aj zdanlivo nepodstatné veci ako pozdrav, úsmev, primeraný stisk ruky sprevádzaný pohľadom do očí môžu ovplyvniť. Prvých 30sekúnd pri osobnom stretnutí je najdôležitejších. Mali by sme zaujať alebo minimálne neodradiť nášho potencionálneho zamestnávateľa hneď na začiatku.

Pri samotnom pohovore sa snažíme čo najlepšie „predať“ naše znalosti a skúsenosti, ktoré zamestnávateľ na pracovnú pozíciu požaduje . Vedieť sa predať, odprezentovať samého seba, prirodzene sebavedome a aktívne, to je záruka úspešného zvládnutia každého pohovoru. Snažíme sa byť prirodzení, presvedčiví, určite sa nesnažíme klamať. Zbytočne sa môžeme dostať do problému a dvere k vysnívanej práci nám ostanú navždy zatvorené. Oplatí sa niečím zaujať, byť originálny. Na pohovore by sme nemali byť pasívni, snažíme sa prejaviť záujem a pýtame sa napríklad na úspechy pracovného tímu, do ktorého by sme mali nastúpiť.

Všetkého s mierou v tomto prípade platí doslova, preto sa odporúča niektoré prejavy a vopred očakávané otázky a odpovede na ne si doma natrénovať. Môžeme požiadať o pomoc priateľa, trénovať doma pred zrkadlom, ale ideálne je vyhľadať profesionálov a vyskúšať si pohovor naostro. Mali by sme vedieť čo najviac o spoločnosti, do ktorej chceme nastúpiť, dôsledne si naštudovať všetky dostupné informácie a pripraviť si odpovede na otázky typu: Prečo ste si vybrali našu spoločnosť? alebo Prečo by sme si mali vybrať práve vás? Potom nás nezaskočí ani taká otázka, ktorá sa nám môže na prvý pohľad zdať nezmyselná: Keby ste si mohli želať len jedno želanie, čo by to bolo? Na dotvorenie obrazu o uchádzačovi o zamestnanie sú prirodzené aj otázky zo súkromia: Ako trávite svoj voľný čas? Sú síce otázky, na ktoré odpovedať nemusíme, ale vždy je lepšie snažiť sa odpovedať aj na ne. Tieto typy otázok veľa napovedia o osobnosti človeka. Skúsený personalista alebo manažér, ktorý pohovor vedie, nezohľadňuje len odborné znalosti, ale je často rovnako dôležité, aby nový zamestnanec charakterovo zapadol do pracovného tímu.

Pre viac informácií: 0948 129 925

info@napohovor.sk

napohovor info

Vyrobené © 2013 - 2022 |